Lektoři

Arkadiusz Adamski (Polsko)

KLARINET

Arkadiusz Adamski (Polsko)

Arkadiusz Arek Adamski získal magisterský titul na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích v klarinetové třídě profesora A. Janického. Ještě jako student získal ocenění na mnoha národních a mezinárodních hudebních soutěžích, včetně prvních cen v Národní soutěži komorní hudby v roce 1983 (kategorie duo) a 2. mezinárodní klarinetové soutěži Karola Kurpińského (1985). Zúčastnil se mezinárodních mistrovských kurzů v Německu, Francii a Polsku a pokračoval ve zdokonalování svých dovedností u profesora J. Schou v Dánsku díky polskému vládnímu grantu. V roce 1985 začal spolupracovat se Slezskou filharmonií, o dva roky později se stal sóloklarinetistou Polské komorní filharmonie. Nyní zastává stejnou pozici v Národním symfonickém orchestru polského rozhlasu v Katovicích (od roku 1993). Vystupoval jako sólista a komorní hráč s mnoha orchestry a soubory včetně Národního polského rozhlasu SO, The Hilliard Ensemble, Polské komorní filharmonie, Varšavské komorní opery, Běloruské národní filharmonie a Sinfonietta Cracovia. Je také členem The New Art Ensemble. Natočil mnoho nahrávek pro Polský rozhlas, Polskou televizi a BBC. V roce 2011 CD s Pendereckiho Klarinetovým kvartetem (nahrál Arkadiusz Adamski s Dafô Quartet) získalo ocenění Excellentia & Supersonic od hudebního časopisu „Pizzicato“ a bylo nominováno na International Classical Music Awards (ICMA) a následně cenění „Midem“ za klasickou hudbu v kategorii „komorní hudba“. Stejnou nominaci získal za nahrávku Pendereckého Sinfonietty č. 2. Spolu se svými vynikajícími absolventy nahrál poprvé ve světové premiéře Concerto Grosso č. 2 pro tři klarinety a dva basetové rohy K. Pendereckého. Velmi důležité v jeho biografii je album Brahms Clarinet Works natočené s vynikajícími polskými komorními hudebníky včetně vítěze soutěže ARD Apollon Musagete Quartett. Je autorem výukové metody „Škola duhového klarinetu“ pro nejmenší žáky. V roce 2007 byl pozván jako sólista na World Clarinetfest Symposium ve Vancouveru. O dva roky později vystoupil jako sólista na Clarinetfestu v Portu. Jako vyhledávaný vynikající pedagog, vede mistrovské kurzy po celé Evropě a jeho studenti patří k nejlepším klarinetistům mladé generace. Od roku 2001 vede klarinetovou třídu na Hudební akademii v Katovicích a od roku 2019 na Hudební univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě. Od roku 2010 je členem představenstva Evropské klarinetové asociace. V roce 2014 organizoval 4. ročník Evropského klarinetového kongresu v Katovicích a působil jako jeho umělecký ředitel. Arkadiusz Arek Adamski hraje na klarinet Buffet Crampon – Legende, hubičku Licostini LN, pláty D’Addario Reserve Classic a ligatura Silverstein CRYO4 GOLD.


Gabor Varga (Maďarsko)

KLARINET

Gabor Varga (Maďarsko) Gabor Varga se narodil v Maďarsku v roce 1974. Studoval na univerzitě v Szegedu a na Hudební akademii Franze Liszta v Budapešti, na kterých získal své diplomy v letech 1996 a 1998. V roce 2002 absolvoval postgraduální studia na prestižní pařížské konzervatoři. Jeho profesionální orchestrální kariéra začala v roce 1995, kdy byl angažován jako první klarinetista v Györ Philharmonic Orchestra. V roce 1996 se stal sólo klarinetistou orchestru Concerto Budapest a od roku 1997 zastává stejnou pozici v Maďarském rozhlasovém symfonickém orchestru. V letech 2005 až 2007 působil jako sólo klarinetista v Singapurském symfonickém orchestru. Od roku 2001 také pravidelně spolupracoval s Franz Liszt Chamber Orchestra. Je vítězem několika národních soutěží (v letech 1985, 1988 a 1992) a rovněž laureátem mezinárodních soutěží (1994, 1995 a 2001). Od té doby vystupoval ve více než 25 zemích po celém světě (včetně USA, Kanady, Peru, Japonska, Číny, Tchaj-wanu, Singapuru, Velká Británie, Francie, Španělska a Itálie) a vystupoval se jako sólista v takových koncertních sálech jako Musikverein ve Vídni a Gewandhaus v Lipsku, ale rovněž na řadě prestižních hudebních festivalů či klarinetových kongresech. Je vyhledávaným interpretem soudobé hudby a premiéroval řadu komorních skladeb i sólových koncertů od předních skladatelů jako Patterson, Kovács, Durkó, Fektte, Szentpài, Vajda aj. Mezi jeho zásadní nahrávky patří stěžejní komorní skladby klarinetového repertoáru, ale rovněž koncerty Webera a Mozarta pro maďarský rozhlas a CD nahrávky C. Nielsen Concerto, Dreamdances B. Kovàcse, Vajdovy klarinetové skladby či komorní skladby Jiřího Družeckého. Pravidelně vyučuje na mistrovských kurzech v Evropě, Asii, Severní i Jižní Americe a na významných univerzitách (Peking, Katowice, Londýn atd.), ale také na klarinetových festivalech pořádaných ICA a ECA. Jeho pedagogická kariéra začala na Lisztově akademii hudby v Budapešti v roce 2001, kde působil jako asistent a následně v roce 2006 vyučoval v NAFA v Singapuru. V roce 2014 se stal kmenových zaměstnancem univerzity v Debrecenu ve východním Maďarsku, ale ještě v tomto roce byl jmenován profesorem klarinetu na hudební fakultě Tibora Vargy na univerzitě v Györu. V letech 2017 až 2019 zastával pozici „Mezinárodního hostujícího profesora“ v RNCM v Manchesteru, kde byl později v roce 2019 jmenován na pozici řádného pedagoga. V roce 2022 získal prestižní pozici profesora na The Jacob School of Music v Bloomingtonu v USA.

Andrew Marriner (Velká Británie)

KLARINET

Andrew Marriner (Velká Británie)

 

Andrew Marriner je přední klarinetista, komorní hráč i pedagog. V letech 1986 až 2019 zastával pozici prvního klarinetisty v Londýnském symfonickém orchestru (LSO). Jako sólista Andrew pravidelně vystupuje v Londýně, a to jak v Barbican, tak v Royal Festival Hall. Jeho kariéra interpreta i pedagoga má celosvětový dosah – kromě Evropy pravidelně cestuje do Ameriky, Asie i Austrálie. Během své kariéry Andrew vystupoval s komorními soubory po celém světě, mimo jiné se smyčcovými kvartety Chilingirian, Lindsay, Endellion, Moscow, Warsaw, Orlando, Saccone a Belcea, a také jako člen komorního ansámblu LSO. Vystupoval s nejvýznamnějšími osobnostmi světové komorní hudby, mezi něž patří Alfred Brendel, André Previn, Andras Schiff, Lynn Harrell, Stephen Isserlis, Emanuel Ax, Hélène Grimaud, Sylvia McNair a Edita Gruberová, stejně jako zesnulý Vlado Perlemuter a George Malcolm. K vrcholům Andrewovy kariéry patří řada vystoupení s jeho otcem, Sirem Nevillem Marrinerem, a to jak jako sólista, tak jako člen Academy of St Martin in the Fields. Mezi jeho četná provedení Mozartova klarinetového koncertu patří zejména nezapomenutelná vystoupení ve vídeňském Musikvereinu, v milánském Teatro alla Scala s dirigentem Sirem Colinem Davisem, se Sirem Nevillem v benátském Teatro la Fenice v roce 2009 a rovněž s Mstislavem Rostropovičem a Sirem Antoniem Pappanem. Kromě četných nahrávek se souborem LSO a Academy of St Martin in the Fields Andrew natočil základní sólový a komorní klarinetový repertoár pro různá vydavatelství jako například Philips, EMI, Chandos či Collins Classics. Jeho koncertní vystoupení pravidelně vysílá BBC. Pro vydavatelství Pentaton nahrál klarinetový kvintet Ronalda Corpa s Maggini Quartetem a klarinetový koncert Howarda Blakea se Sirem Nevillem Marrinerem a Academy of St Martin in the Fields. Andrew je velmi žádaným pedagogem a konzultantem v oblasti dřevěných dechových nástrojů, vede mistrovské kurzy, školí orchestry a působí jako porotce soutěží po celém světě. Je profesorem na Guildhall School of Music and Drama a na Royal Academy of Music v Londýně. Andrew vyučoval na Konzervatoři v Sydney, Australské národní akademii (Melbourne), Juilliard School, Hongkongské akademii a Accademia de la Musica (Řím) a také školil hráče z orchestru New World Symphony v Miami. Je pravidelným porotcem dirigentské soutěže Donatelly Flick, působí v poradním výboru Soltiho nadace a je správcem Hattoriho nadace. 41 let působil v Londýnském symfonickém orchestru, z toho 34 let na pozici prvního klarinetisty. Jeho mezinárodní pedagogické a koncertní závazky ho v poslední době zavedly do Španělska, Itálie, Austrálie, Číny nebo také Hongkongu. Rok 2022 se nesl ve znamení spolupráce se Sirem Simonem Rattlem a Magdalenou Koženou, s nimiž účinkoval v rámci série koncertů po celé Evropě. Andrew Marriner je umělcem společnosti Buffet Crampon a společnosti D’Addario Woodwinds.

Karel Dohnal (Česká republika)

KLARINET

Karel Dohnal (Česká republika)

Klarinetista Karel Dohnal získal v roce 2021 Cenu Jantar v kategorii Sólista roku. Je absolventem Ostravské konzervatoře a Akademie múzických umění v Praze, laureátem mezinárodních hudebních soutěží v Praze, Římě, Bayreuthu, Seville a Londýně a zároveň také velmi aktivním a respektovaným sólistou, jehož koncertní vystoupení ocenili posluchači ve většině zemí Evropy, v Asii či Severní a Jižní Americe. Studium si rozšířil na Guildhall School of Music and Drama v Londýně, berlínské Universität der Künste a na Konzervatoři N. A. Rimského-Korsakova v Petrohradě. Sám je také pedagogicky činný na Fakultě umění Ostravské univerzity a pravidelně vyučuje na mnoha interpretačních mistrovských kurzech u nás i v širokém zahraničí. S reputací erudovaného a technicky vyspělého umělce, který je také velmi oceňován za propagaci méně uváděných či opomíjených děl, platí především za vynikajícího interpreta moderní a současné hudby. „Skladatel se musí vždy respektovat,“ říká, „ale osobně se mi líbí, že do určité míry mohu dotvářet mnohá díla přímo na pódiu, a reagovat tak bezprostředně na divácké či akustické podněty ze sálu.“ S velkým ohlasem se setkává výjimečné představení, na kterém jako Harlekin skladatele Karlheinze Stockhausena uplatňuje i svůj komediální a herecký talent. Patří k nemnoha klarinetistům na světě, kteří toto mimořádně náročné dílo provádějí, za což sklízí ovace u posluchačů i kritiky. („Harlekin Karlheinze Stockhausena v provedení Karla Dohnala bylo, jednoduše řečeno, takřka nejúžasnějšími 45 minutami, jaké jsem kdy zažil.“ Keith Bruce, Herald Scotland.) Rovněž nahrávky Karla Dohnala jsou mimořádně zdařilé. Patří mezi ně i CD, na němž jsou zastoupeny klarinetové koncerty Rudolfa Kubína, Jeana Françaixe a koncertantní symfonie Miloslava Kabeláče, jež byly pořízeny ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Moravskou filharmonií Olomouc pod vedením dirigentů Marko Ivanoviče a Ondřeje Vrabce. I tento snímek byl vřele přijat posluchači i hudební kritikou: „Při nahrávání těchto děl prokázal Karel Dohnal opět svou uměleckou suverenitu, podpořenou technickou brilantností, křišťálově čistou intonací, přesvědčivým výrazem a také odvahou vstoupit do neznámých vod klarinetového repertoáru.“ (Harmonie) Za poslední CD „Česká hudba pro klarinet“ byl nominován na Cenu Anděl 2021. Mezi významná vystoupení Karla Dohnala z poslední doby patří provedení klarinetových koncertů s Bamberskými symfoniky a Jakubem Hrůšou (Copland), Essenskými filharmoniky a Tomášem Netopilem (Copland, Mozart), Györskými filharmoniky (Kubín), Symfonickým orchestrem Českého Rozhlasu (Štochl, Debussy), Hudbou Hradní stráže a Policie České republiky (Nelhýbel), Janáčkovou filharmonií Ostrava (Hillborg), Philharmonische Orchester Gera (Kaprálová) a USC Symphony Orchestra (Françaix). Je členem orchestru Státní opery v Praze, PhilHarmonia Octet, Tria Amadeus a Arundo Quartet. Jako ambasador společnosti Selmer Paris hraje Karel Dohnal na klarinet modelu Recital této značky a používá plátky Reserve Classic amerického výrobce D’Addario Woodwinds.

 

Igor Františák (Česká republika)

KLARINET

Igor Františák (Czech Republic)Igor Františák studoval na konzervatoři v Ostravě v klarinetové třídě doc. Valtra Vítka, u něhož pokračoval na umělecko-pedagogické katedře Ostravské univerzity. V roce 2001 získal vládní stipendium na Norwegian Academy of Music, kde studoval pod vedením Prof. Hanse Christiana Braeina. Své hudební vzdělání si obohatil na mezinárodních interpretačních kurzech a seminářích pod vedením významných pedagogů, např. Michela Arrignona, Erica Hoepricha, Charlese Neidicha, Christiana Leitherera, Milana Etlíka či Andrzeje Janického. Jako sólista vystupoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, Kurpfälzisches Kammerorchester Mannheim, Czech Virtuosi, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice, Filharmonií Bohuslava Martinů, Talichovým komorním orchestrem, INTER>Camerata, Pavel Haas Quartetem, Bennewitzovým kvartetem, Zemlinského kvartetem, Talichovým kvartetem, Škampovým kvartetem, Wihanovým kvartetem, Dvořákovým triem a dalšími. Je zakládajícím členem Stadlerova klarinetového kvarteta, se kterým koncertuje více než 25 let. V posledních letech se intenzivně zabývá studiem a hrou na chalumeau, barokní klarinety a klasicistní klarinety. Jako hráč na tyto historické nástroje spolupracuje např. se se soubory Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Tourbillon, Ensemble Inégal, Oh! Orkiestra Historyczna (Polsko) či Terra Nova Collective (Belgie). Od roku 2018 je stálým členem unikátního souboru historických basetových rohů Lotz Trio. Vedle aktivní koncertní činnosti je od roku 2002 organizátorem a lektorem mezinárodních interpretačních kurzů v Ostravě. V současnosti působí jako profesor hry na klarinet na Fakultě umění Ostravské univerzity. Igor Františák je oficiálním hráčem francouzské společnosti Buffet Crampon, americké firmy D’Addario Woodwinds a rakouské společnosti Gleichweit mouthpiece. Od roku 2019 je zároveň členem předsednictví Mezinárodní klarinetové asociace za Českou republiku (ICA – International Clarinet Association).

Philippe Portejoie (Francie)

SAXOFON

Philippe Portejoie (Francie)

Philippe Portejoie se narodil v roce 1956 v Noirt ve Francii. Hudební kritiky je považován za jednoho z nejlepších saxofonistů své doby. Studoval hru na saxofon na konzervatoři v Nantes u Jeana-Pierra Magnaca a ve studiu pokračoval u významného saxofonisty Daniela Deffayeta na Conservatoire National Supérieur de Musique v Paříži. Je držitelem mnoha ocenění jako sólista i jako komorní hráč (Leopold Bellan, Mezinárodní soutěž UFAM, Mezinárodní soutěž komorní hudby v Paříži, Mezinárodní soutěž v Aix-les-Bains aj.). Hrál a nahrával s významnými francouzskými a zahraničními orchestry (Orchestre de Paris, Orchestre National de France, Orchestre Philharmonique de Radio France, Orchestre Colonne, Orchestre d’Ile-de-France, Orchestre de l’Opera Orchestra Toulouse, Orchestre des Pays-de-Loire, Slovenská filharmónia, Orquesta Sinfonica de Bogota aj.), pod taktovkou dirigentů jako např. Jeffrey Tate, Myu-Wung Chung, Michel Plasson, Peter Eotvös, Luciano Berio, Marek Janowski, Kurt Mazur, Marc Soustrot, Pierre Dervaux, François Carry, Xavier Delette, Sébastien Billard či Alain Crepin. Jako sólista se představil s orchestry Orquesta Sinfonica de Bogota, Jeju Summer Band Festival v Jižní Koreji či se Slovenskou filharmonií a v roli komorního hráče spolupracoval s hudebníky jako Guy Touvron, Ariane Jacob, Henri Bok, Sylvie Hue, Christophe Roy, Xavier, Pascal Vigneron, Paul Meyer či Zemlinského kvarteto. Své hudební aktivity dělí mezi saxofonovo-klavírní duo s Frédérique Lagarde a Big Band Clauda Bollinga. Portejoie se věnuje nejen klasické hudbě, ale i jazzové a filmové hudbě. K velikánům jazzu, se kterými hrál, patří Phil Woods, Clark Terry, Dizzy Gillespie, Stephane Grappelli, Didier Lockwood, John Faddis, Benny Bailey a další. Koncertoval v téměř všech státech Evropy, v USA, Kanadě, Maroku, Alžírsku, v Portoriku, Salvádoru, Kolumbii, Mexiku, Jižní Koreji a na Tchaj-wanu. Působí také jako aranžér a skladatel a mnoho skladatelů mu věnovalo své kompozice: Roger Boutry, Pierre-Max Dubois, Lucie Robert, Trygve Madsen, Gérard Gasparian, François Rossé, Roger Lersy, Alain Margoni François Rauber, Igor Katajev, Richard Phillips, Anthony Girard, Jean-Christophe Vilain a řada další. Philippe Portejoie je od roku 1995 profesorem hry na saxofonu na Conservatoire Regional de Paris, kde u něj studují studenti celého světa. Zároveň je od roku 1987 profesorem na CRD Evry Centre Essonne. Často vede mistrovské kurzy ve Francii i v zahraničí (Puerto Rico, Bogota, Oslo, Soul, Tchaj-Pej, Riga, Ostrava a Bratislava). Philippe Portejoie je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.

 

Paweł Gusnar (Polsko)

SAXOFON

Paweł Gusnar (Polsko)

Pawel Gusnar

Saxofonista, sólista, komorní hráč a pedagog; profesor na Univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě a na Hudební akademii Grażyny a Kiejstuta Bacewiczových v Lodži. Studoval hru na saxofon na Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích a na Hudební akademii Fryderyka Chopina (nyní Univerzita) ve Varšavě. V roce 2016 byl zvolen prorektorem této univerzity. Jako všestranný umělec otevřený mnoha stylům a formám vyjádření je jedním z mála saxofonistů, kteří působí jako špičkový umělec ve všech třech oblastech: klasické, jazzové a populární hudby. Je významnou inspirací pro soudobé skladatele a rovněž je zásadním propagátorem polské hudby pro saxofon, kdy každý rok uvádí premiéry řady polských a zahraničních skladeb. Více než 70 děl speciálně pro něj napsali skladatelé jako mj. Bembinow, Błażejczyk, Cieślak, Drozd, Duchnowski, Dutkiewicz, Gronau-Osińska, Herdzin, Huszcza, Kaczorowski, Karałow, Konowalski, Kościow, Moss, M. T. Łukaszewski, P. Łukaszewski, Pokrzywińska, Przybylski, Sielicki a Woś. V tomto počtu je více než tucet skladeb s orchestrem (např. Krzysztof Penderecki, Bronisław Kazimierz Przybylski, Krzysztof Knittel, Nikola Kołodziejczyk, Bartosz Kowalski, Krzysztof Herdzin a Weronika Ratusińska) a některé průkopnické skladby udávající nové světové trendy. Díky Gusnarovi si polský saxofonový repertoár našel cestu do velkých světových hudebních center. Propaguje polskou hudbu také vydáváním not vlastního jména (The Paweł Gusnar Collection, publ. Ars Musica). V roce 2018 vyšla jeho edice Orchestral Studies for Saxophone. Paweł Gusnar vystupuje v prestižních filharmonických a komorních sálech v Polsku i v zahraničí. Jako sólista vystupoval s takovými orchestry, jako jsou mimo jiné Sinfonia Varsovia, NOSPR, Symfonický orchestr Polského rozhlasu (POR), Sinfonia Iuventus, Amadeus, Concerto Avenna, Capella Bydgostiensis, Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Baltica, Polská národní rozhlasová symfonie Orchestra (PNRSO), Płock Symphony Orchestra, Elbląg Chamber Orchestra, Záhřebská filharmonie (Zagrebačka filharmonija, Chorvatsko), Royal Northern College of Music (Manchester, Velká Británie), Orchestra Valentiana (Francie), Lvovský komorní orchestr „Academia“, a téměř všechny filharmonické orchestry v Polsku. Pravidelně spolupracuje s řadou symfonických orchestrů včetně Varšavské filharmonie, Sinfonia Varsovia a Symfonického orchestru Polského rozhlasu (POR) a také s jazzovými a popovými kapelami jako Adam Sztaba Orchestra, Zygmunt Kukla’s Kukla Band, Tomasz Szymuś Orkiestra a soubory Krzysztofa Herdzina. Koncertuje a nahrává v televizních pořadech pro polskou státní televizi TVP a další vysílací stanice: TVN a Polsat. Jeho rozsáhlá diskografie obsahuje více než 60 CD, včetně sólových i vlastních autorských programů jako např. Nová polská hudba pro saxofon a varhany, Jazzové sonáty, Komeda Inspirations, Saxophone Impressions, Saxophone Varie, Saxophone Varie Vol. 2, Saxofon Varie sv. 3, (Re)Discovering Woodwind Masterpieces (první polská nahrávka Glazunovova Koncertu Es dur op. 109) a Pendereckého Concerto Per Sassofono ed Orchestra. Opakovaně byl nominován na Fryderykovu cenu Polské fonografické akademie, tuto cenu získal čtyřikrát: v roce 2014 za Saxophone Varie, v roce 2015 za Musica Sacra 5 Pawla Łukaszewského a v roce 2016 za album Verbum Incarnatum (spolupráce s Mulierum Gregoriana). Clamaverunt Iusti – v kategorii „Album roku staré hudby“). Paweł Gusnar byl také nominován na prestižní titul Coryphaeus polské hudby (2014, 2015, 2017). Jako nezpochybnitelná autorita ve svém oboru byl pozván do soutěžních porot a vyučoval na mistrovských kurzech ve významných světových hudebních centrech od Jižní Koreje a Číny po Ukrajinu, Chorvatsko, Maďarsko, Česko, Slovensko, Rakousko, Německo, Estonsko, Belgii, Švýcarsko, Itálii, Francii a Španělsko.

Artur Motyka (Polsko)

SAXOFON

Artur Motyka (Polsko) Artur Motyka je absolvent saxofonu Rybnické státní hudební školy 1. a 2. stupně Karola a Antonia Szafrankových ve třídě M. A. Krzysztofa Biskupa a Hudební akademii Karola Szymanowského v Katovicích ve třídě docenta Bernard Steuer. V roce 2018 získal titul doktora umění na Hudební akademii ve Vratislavi ve třídě prof. Mieczysława Stachury. Aktivně se účastnil mnoha mistrovských kurzů, pracoval pod vedením takových vynikajících saxofonistů jako: Arno Bornkamp (Nizozemsko), Jean-Marie Londeix (Francie), Claude Delangle (Francie), Jean-Yves Formeau (Francie), Otis Murphy (USA ), Nobuya Sugawa (Japonsko), Masato Kumoi (Japonsko), Otto Vrhovnik (Rakousko), Lawrence Gwozdz (USA), Günter Priesner (Německo), Johannes Ernst (Německo), Detlef Bensman (Německo), Johan van der Linden (Nizozemí) ), Radosław Knop (Francie), Andrzej Rzymkowski, Bernard Steuer, Eric Marienthal (USA), Bill Evans (USA) či Jerzy Główczewski.
Jako sólista vystupoval se Slezskou filharmonií, Rybnickým symfonickým orchestrem a Orchestr města Larissy (Řecko). Mnohokrát spolupracoval s těmito orchestry: Sinfonia Varsovia, Aukso, NOSPR – Polský národní rozhlasový orchestr, dále Orchestr nové hudby, Slezská filharmonie, Filharmonie Zabrze, Filharmonie Częstochowa, Filharmonie Zielona Góra a FORUM ve Vratislavi. Zúčastnil se různých festivalů, včetně: Varšavský podzim, Wratislavia Cantans, Sacrum Profanum, Varšavská hudební setkání, 24. mezinárodní hudební festival Shrewsbury (Anglie), 14. mezinárodní hudební festival Sydney-Canberra (Austrálie), hudební festival v Kokkole (Finsko), festival dechových kapel NEW YORK (USA) a také natočil nahrávky a rovněž premiéry s Polským národním rozhlasovým orchestrem. Četná premiérová uvedení a široký repertoár soudobé hudby jsou výsledkem stálé spolupráce se skladateli mladé generace. Úspěšně koncertuje, hraje také jazz a populární hudbu. Je držitel stipendia ministra kultury a národního dědictví Polské republiky. Je rovněž vítězem národních i mezinárodních soutěží. V současné době působí jako pedagog saxofonové hry na Fakultě umění Ostravské univerzity.


Partneři
Umělecká agentura
a vydavatelství FMG Artists:

Na Hradbách 10
702 00 Ostrava 1
Česká republika
tel.: +420 603 986 344
www.fmgartists.cz

Copyright © 2024 fmgartists.cz - xsDesign by Hostgator

laser pointershigh powered lasergreen laserblue laser pointerviridian laserlaser pointer for catslaser pointer penmost powerful laserlaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian lasermost powerful laserhigh powered laserblue laser pointerlaser pointer for catslaser pointer penlaser pointersgreen laserviridian laserlaser pointer penhigh powered laserblue laser pointer